Dnes sa zameriame na šťastných majiteľov veľkých záhrad, ktorí si môžu dovoliť zaobstarať na ne nielen záhradné ležadlá, hojdačky a kreslá, ale dokonca luxusné záhradné zostavy, ktoré by s prehľadom obstáli aj v obývacej izbe. Na čo sa pri ich kúpe zamerať?
Miesto, na ktoré svoj nový záhradný set postavíte, hrá veľkú úlohu pri výbere vhodného materiálu. Na úplne nechránené miesto si zaobstarajte nábytok z toho najodolnejšieho materiálu, ktorým je napríklad umelý ratan. Ten vyniká vysokou pevnosťou, a pritom je dostatočne pružný, nepoškodí ho slnečné žiarenie, je netoxický a plne recyklovateľný. Navyše jeho vzhľad nepôsobí rušivo v modernej ani rustikálne pojatej záhrade. Do exteriéru si skrátka lepší materiál vybrať nemôžete.
Na zastrešené miesto chránené strechou či pergolou vyberte kovový, plastový alebo drevený nábytok. Kov pôsobí elegantným dojmom a pri kvalitnom nátere býva prakticky bezúdržbový. Pri jeho umiestnení však myslite na to, že sa nohy stoličiek môžu ľahko zaboriť do trávy. Drevený nábytok, zvlášť ten z tvrdého dreva ako je akácia alebo teak, je pri správnej a pravidelnej údržbe trvanlivý a odolný. Oplatí sa však chrániť ho pred dažďom aj nadmerným slnečným svitom a na zimu ho uskladniť na suchom mieste. Plastový nábytok je ľahký a jednoducho prenosný, veľkou výhodou je aj jeho nižšia obstarávacia cena. Počítajte však s tým, že nevyniká tak dlhou životnosťou ako iné materiály.
Ako sme už naznačili vyššie, najviac času Vám zaberie starostlivosť o drevený záhradný nábytok. Je preto vhodný skôr pre kutilov, ktorým nevadí vziať dvakrát do roka do ruky štetec, a stoly, stoličky aj lehátka natrieť lazúrou alebo ošetrujúcim olejom na drevo. Naopak úplne bezúdržbový je kovový nábytok. Stačí ho len pravidelne utierať, avšak len do chvíle, než Vám niektorá časť záhradného setu spadne na zem a odrie sa. Potom je potrebné obnoviť ochranný náter, aby nedošlo ku korózii.
Nenáročné na údržbu sú záhradné zostavy z plastu a z polyratanu. Vystačíte si pri nich len s mäkkou handričkou, ktorou budete pravidelne odstraňovať prípadné nečistoty. Dajte si však pozor, aby ste plast nečistili príliš drsnou handrou alebo dokonca drôtenkou. Vo vzniknutých ryhách by sa špina začala usadzovať oveľa ľahšie. Nábytok z umelého ratanu sa odporúča čas od času povysávať bežným vysávačom s úzkym nástavcom. Vďaka tomu si uchová svoj krásny vzhľad a bude Vám spoľahlivo slúžiť po celé dlhé roky.
Diskusia k článku (0)